Druk 3D dla architektury

Druk 3D dla architektury
W związku z boomem budowlanym jaki obserwujemy w naszym kraju, rosną także oczekiwania wobec wykonawców przyszłych nieruchomości. Dotyczy to zarówno biur projektowych jak i developerów, którzy muszą sprostać oczekiwaniom coraz szybszego tempa oddawania nowych inwestycji, a także innowacyjnego i ekonomicznie uzasadnionego projektowania i wdrażania rozwiązań projektowych. Druk 3D dla architektury z powodzeniem rozwiązuje te kwestie na kilku poziomach, wpływając na szybkość jak i jakość zarówno procesu projektowania nieruchomości, jak również marketingu oraz sprzedaży już gotowych nieruchomości.
Druk 3D najlepszym przyjacielem architekta
Dzięki rozwijającej się technologii druku 3D biura projektowe mogą skorzystać z możliwości szybkiego wytworzenia prototypu projektowanej przez siebie konstrukcji w określonej skali. Może być to niezbędne na przykład przy okazji wystąpienia konieczności szybkiego sprawdzenia określonych elementów konstrukcji, lub weryfikacji spełnienia założeń projektowych na poziomie wykonania konstrukcji. Druk 3D może posłużyć także jako sposób na wykonanie pierwszych prototypowych wizualizacji budynku na przykład w celu zaprezentowania ich zleceniodawcy.
Dzięki zastosowaniu druku 3D, każde biuro projektowe zaoszczędzi czas i budżet na przygotowywanie przestrzennych prototypów w skali, dla swoich projektów, a jednocześnie otrzyma produkt w jakości pozwalającej na zastosowanie go w dalszym procesie wykonawczym. W ten sposób wydruk 3D może zostać stałym elementem procesów projektowych zachodzących w biurze architektonicznym. Dzięki jego zastosowaniu każdy element projektu może zostać zweryfikowany poprzez wykonanie prototypu przestrzennego w technologii druku 3D.
Zobacz wideo modelem krzywej wieży w Pizie wydrukowanym w technologii druku 3D

Druk 3D dla developerów
Gdy, już architekci zaprojektują budynek, a jego budowa właśnie ruszyła kluczowe jest wsparcie procesu sprzedaży w sytuacji, kiedy niemożliwe jest zaprezentowanie inwestycji Klientom docelowym. Tutaj z pomocą również przychodzi druk 3D. Dzięki precyzyjnie wykonanej wizualizacji budynku uzyskujemy możliwość zaprezentowania wysokiej jakości modeli nie tylko samej inwestycji, ale także jego otoczenia jak również szczegółowo oddanych detali. Często makiety i wizualizacje przestrzenne posiadają w sobie element umowności, który w sytuacji zastosowania druku 3D nie występują.
Wykonując wizualizację budynku, przy pomocy technologii wydruku 3D uzyskiwana jest nie tylko wysoka jakość detalu. Przy pomocy tej metody developer jest w stanie dokonać znaczących oszczędności, wynikających z ograniczenia ręcznej pracy ludzkiej, jak również ze względu na wysoką efektywność pracy urządzeń, jakimi są drukarki 3D. Dzięki tym czynnikom wykorzystanie technologii druku 3D w procesie wykonywania makiet prezentujących potencjalne inwestycje stanowi interesująca alternatywę dla w pełni manualnego wykonywania tego typu konstrukcji.
Wydruki 3D w celu weryfikacji projektów zagospodarowania budynków
Coraz większą popularność zdobywają zasady odpowiedzialnego projektowania nieruchomości – w celu maksymalizacji efektów wykorzystania przestrzeni oraz wydajnego projektowania powierzchni mieszkaniowych. Druk 3D może wesprzeć te inicjatywy poprzez umożliwienie szybkiego prototypowania układu pomieszczeń na poziomie pojedynczej jednostki mieszkaniowej, a następnie powielenia jej w procesie zagospodarowywania na przykład pojedynczych pięter. Szybkość i koszt wydruku 3D powoduje, że można z powodzeniem wykonywać takie projektowanie w modelu iteracyjnym.